About us

MiniBorn has been leading the industry for 10 years

Miniborn Baby, 2011 yılından bu yana bebek giyim sektörüne kalite ve sevgi dolu bir dokunuş katıyor. Bursa Vişne Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikamızda, her biri %100 pamuk, bebek sağlığına uygun ve sertifikalı malzemelerle üretilen geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. En küçük detayları bile özenle tasarladığımız zıbınlar, badyler, elbiseler, tulumlar, setler, şapkalar, eldivenler ve önlükler, Miniborn’un sevgi ve kaliteyi mükemmel bir biçimde harmanlayan ürünleridir.

By constantly renewing ourselves with our research and development investments, we took our place among the leading companies in the sector in a very short time. Miniborn, which has a production capacity of 100,000 units monthly and 1,200,000 units annually, exports to many countries of the world without compromising on quality and expands its network day by day.

While we produce fast and precise solutions with our state-of-the-art machinery and experienced professional team, we offer our organic baby clothes wholesale with the most affordable price policy in the industry. We are proud to respond quickly and effectively to the needs of our valued customers who choose us.

We offer the most stylish and high-quality products for all babies in our 250 m2 large and modern show room on Vişne Street. Miniborn's goal is to deliver its quality products to all over the world and maintain its leadership in the baby clothing industry.

Together with our more than 300 business partners and more than 100 suppliers, Miniborn's success is based on our commitment to quality and reliability. At every step, we use all our resources to protect the health and happiness of future generations.

Miniborn is a unique and innovative brand that touches baby clothing with love and care. We are here so that every baby can feel the quality and love of Miniborn when they wear it. We invite you to join this success story that we have woven with love.

Values

Miniborn, en temel değeri bebeklerin sağlığı ve rahatlığı olan bir firmadır. Her bir ürünümüzü, %100 pamuk ve sertifikalı malzemeler kullanarak, en yüksek standartlarda ve kalitede üretiyoruz. Sürdürülebilirlik ve etik değerler, işimizin çekirdeğini oluştururken, tüm çalışmalarımızda gelecek nesilleri koruma sorumluluğunu taşıyoruz. Müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için, sürekli yenilikleri takip eden ve sektördeki en son teknolojileri kullanan bir ekip olma çabası içindeyiz. İş ortaklarımız, tedarikçilerimiz ve müşterilerimizle olan ilişkilerimizi şeffaflık, saygı ve adanmışlıkla yönetiyoruz. Miniborn olarak, her daim güvenilir, yenilikçi ve kaliteli bir marka olmayı hedefliyoruz.

Every baby, from the moment it is born

has a unique style

We reflect their innate style.

Team Miniborn

A.

Brand

Made

with

love

Miniborn designs and produces every product with love. The goal of offering the best for babies' sensitive skin is a concrete indicator of our love and care. Feel the loving touch of the Miniborn brand in every stitch, in every fabric. This is our greatest love.

en_USEnglish